26.09 I 17.30 – 19.00
Future Labs, ul. Zwierzyniecka 20
26.09.2023 (wtorek)
godz. 17.30-19.00 Poznań Design Talks. Przestrzeń do rozmów. Miejsca, w których rodzą się innowacje społeczne
miejsce: PSNC Future Labs (-1 piętro), Zwierzyniecka 20
Zapisy poprzez formularz: Kliknij tutaj
Program spotkania:
17.30-17.45 Żywe laboratorium. Adam Olszewski
17.45-18.00 Co-working. Ewelina Czujko-Moszyk
18.00-18.15 Biblioteka przyszłości. Tadeusz Mirski
18.15-19.00 Dyskusja moderator: Kamil Białas, redaktor naczelny WhiteMAD
Podczas panelu dyskusyjnego poruszone zostaną wątki dotyczące wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w codziennym życiu. Dowiemy się, jakie konkretne rozwiązania ułatwiają funkcjonowanie użytkownikom budynków i miast, i poznamy ich sposób działania. Podczas dyskusji poruszone zostaną zagadnienia związane z obecnymi problemami i potencjalnymi zagrożeniami przyszłości. W jaki sposób możemy opracować rozwiązania dla tych problemów? Czy człowiek lepiej poradzi sobie z przygotowaniem takiego rozwiązania? A może o lepsze życie społeczności zapewni nam sztuczna inteligencja? Na pytania odpowiadać będą prelegenci.
Kamil Białas jest pasjonatem modernistycznej architektury i ponadczasowego designu. Studiował stosunki międzynarodowe ze specjalizacją dyplomacja w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu oraz filologię litewską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Chcąc pracować w mediach przeprowadził się do Warszawy, gdzie objął stanowisko redaktora prowadzącego serwis Bryla.pl. Po latach założył swoje medium, które dziś jest najpopularniejsze w branży architektury i design w Polsce. Jest redaktorem naczelnym magazynu whiteMAD i serwisu whitemad.pl. Od 2022 r. jako członek Rady Ekspertów merytorycznie wspiera plebiscyt MUST HAVE, który organizowany jest przy Łódź Design Festival.
PSNC Future Labs to żywe laboratorium, które jest przestrzenią wprowadzania innowacji. Buduje mosty pomiędzy sferą techniczną i społeczną. W przestrzeni Future Labs na Zwierzynieckiej 20 odbywają się wydarzenia takie jak spotkania networkingowe, warsztatowe i hakatony. Na 3 kondygnacjach od wielu lat funkcjonuje coworking, a żywe laboratorium świadczy usługi z zakresu preinkubacji projektów i pomysłów. Wypracowywane są innowacje w obszarach takich jak zdrowie, przemysł czy smart city.
Podczas panelu dyskusyjnego Future Labs współpracowali w ostatnim czasie w wytworzeniu rozwiązań dla biblioteki w Pobiedziskach oraz rozwiązań z zakresu gospodarki przestrzennej na podwórkach poznańskich Jeżyc. O swoich doświadczenia we współtworzeniu żywego laboratorium opowiedzą Adam Olszewski, Ewelina Czujko-Moszyk i Tadeusz Mirski.
Adam Olszewski – w 2011 roku założył Coworking ZOO, który w 2020 roku przekształciliśmy w żywe laboratoria PSNC Future Labs. Prowadząc Future Labs, skupia się na rozwijaniu lokalnego ekosystemu innowacji w obszarach smart city, edukacji, zdrowia, włączenia społecznego. Inspirują go ludzie oraz działania biznesowe i społeczne, mierzone wskaźnikami innymi niż tylko zysk. Rozpisuje i prowadzi projekty UE, głównie w zakresie praktycznego wykorzystania danych, obliczeń dużej mocy, rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej oraz symulacji CFD, MES, predykcyjnych. Najciekawsze spostrzeżenia przenosi do publikacji naukowych. Zasiada w zarządzie stowarzyszeń Wielkopolski Klaster Teleinformatyczny oraz European Network of Living Labs. Absolwent UAM, Politechniki Poznańskiej oraz programu Science-Management-Commercialization na Uniwersytecie Stanforda.
Ewelina Czujko-Moszyk – doktor nauk humanistycznych, absolwentka UAM i UEP, design thinker, w Future Labs odpowiada za kształtowanie interdyscyplinarnego programu preinkubacji, inkubacji i warsztatów projektowania usług i produktów. Ma też szerokie doświadczenie w edukacji, prowadzeniu badań UX i pozyskiwaniu funduszy europejskich, w tym w koordynacji projektów międzynarodowych.
Tadeusz Mirski od lat związany jest z tematyką innowacji. Był zaangażowany w działalność inkubatorów innowacji społecznych wokół tematyki pracy, dostępności i włączenia społecznego. Współtworzył rozwiązania dotyczące osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Ma doświadczenie we wspieraniu kreatywnych osób z całej Polski w opracowywaniu nowych koncepcji, przekształcaniu ich w projekty i testowaniu. W PSNC Future Labs dba o kontakty z partnerami projektowymi, lokalną społecznością i uczestniczy w pracach rozwojowych wokół projektów technologicznych. Jest absolwentem gospodarki przestrzennej i zarządzania.